Pradinis NaujienosKVK mokslininkai sukūrė mobilią aplikaciją burnos sveikatos būklei

KVK mokslininkai sukūrė mobilią aplikaciją burnos sveikatos būklei

Paskelbimo data
2021-12-21

Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto mokslininkų komanda sukūrė mobilią aplikaciją „Mobilus burnos higienistas“ , kuri padės patiems pacientams efektyviai stebėti savo burnos sveikatos būklę.

Projekto tikslas – parengti taikomojo tyrimo metodiką ir sukurti technologinę inovaciją (mobiliąją aplikaciją), skirtą efektyviai pacientų burnos sveikatos būklės savistabai ir grįžtamojo ryšio su burnos higienistu palaikymui tarp apsilankymų. Tai prisidėtų prie pacientų burnos sveikatos ir burnos higienos būklės gerinimo.

Mobilioji programa yra prieinama dviejų tipų vartotojams: pacientui ir burnos priežiūros specialistui. Pacientas gali pasirinkti iš trijų funkcijų: pokalbis su specialistu, klausimynas arba papildoma informacija. Specialistas gali rinktis iš dviejų funkcijų: pacientų sąrašas ir papildoma informacija. Specialistas gauna informaciją iš paciento tuo atveju, jei pacientas interviu lauke parašo pranešimą arba jei į klausimyno klausimą atsako teigiamai. Pokalbio lauke specialistas gali pats susisiekti su pacientu.

Tyrėjų grupė šioje programoje sukūrė savęs vertinimo klausimus, kurie yra lengvai suprantami, iliustruoti paveikslėliais, turi tik du atsakymo variantus (taip ir ne). Savistabai skirti penki klausimai:

  1. Dantenos kraujuoja valant šepetėliu;
  2. Dantenos raudonos, patinę;
  3. Jaučiamas nemalonus kvapas iš burnos;
  4. Daug minkšto apnašo, sunku jį kontroliuoti;
  5. Yra kieto apnašo (akmenų), kurio negaliu pats pašalinti šepetėliu.

Jei pacientas atsako nors į vieną klausimą teigimai, rekomenduojame susisiekti su savo burnos higienistu. Prie klausimų pridėtos nuotraukos. Labai svarbu sveiką burną vaizduojančios kokybiškos iliustracijos, kad pacientas galėtų palyginti, ar taip mato savo burną, kaip yra pavyzdyje.

Ši programa nenaudojama diagnozuojant ir gydant periodonto ligų. Programą naudojantys pacientai svarbią informaciją gauna ją atsisiųsdami. Ši programa yra sukurta švietimo ir mokslo tikslais, todėl joje nėra reklamos, o kūrėjai neturi finansinių interesų. Mobilioji programa veikia mobiliosios aplikacijos algoritmo principu.

Technologijų naujovės gali pagerinti vaikų ir suaugusiųjų dantų valymo kokybę bei padidinti savimonę burnos sveikatos srityje. Mobiliųjų programų paklausa visuomenėje sparčiai auga ir yra laikoma naudinga bei perspektyvia priemone dėl jų aukščiausių techninių galimybių, plataus pritaikymo, patogaus naudojimo, perkeliamumo. Tai suteikia pacientams planavimo, priminimo, motyvavimo, informacijos teikimo ir kitas paslaugas. Technologijų naujovės gali pagerinti pacientų burnos sveikatos stebėseną tarp vizitų pas gydytoją odontologą bei padidinti motyvaciją burnos sveikatos srityje.

Mobilioji burnos stebėjimo programa yra naudinga nuotolinė profesionali pagalba, o ypač esant kontaktinio darbo ir bendravimo suvaržymams.

Mobiliosios aplikacijos „Mobilus burnos higienistas“ tyrėjų grupė: dr. J. Andruškienė, lekt. Š.Barsevičienė, dr. E. Daugėlienė, asist. R. Garšvienė, T. Kruvelis, A. Murauskas, dr. I. Spiriajevienė, asist. D. Stonkutė, lekt. V. Venevičienė.

Mobiliosios aplikacijos sukūrimas yra taikomosios mokslo veiklos idėjų konkurso „Darni aplinka – sveika visuomenė“ vienas rezultatų. Iš viso šiais metais įgyvendintos dvi šiame konkurse pasiūlytos taikomojo mokslo idėjos.

Paskutinis atnaujinimas: 2021-12-21
Spausdinimo versija