Pradinis NaujienosKlaipėdos valstybinė kolegija investavo į inovatyvų Slaugos simuliacijos centrą

Klaipėdos valstybinė kolegija investavo į inovatyvų Slaugos simuliacijos centrą

Paskelbimo data
2022-03-31

Klaipėdos valstybinėje kolegijoje sustiprinta biomedicinos ir technologijų studijų infrastruktūra – atidarytas dirbtiniu intelektu grįstas Slaugos simuliacijos centras, kuris padės auginti ne tik akademinės bendruomenės, bet ir viso regiono sveikatos priežiūros specialistų kompetencijas.

Slaugos simuliacijos centrui nupirkta modernios medicinos įrangos už beveik 200 tūkst. eurų. Jame simuliuojama moderni ligoninės aplinka, kurioje pacientus imituojančius manekenus ištinka įvairios klinikinės situacijos, kurias remdamiesi savo klinikine praktika sukuria dėstytojai.

„Tai yra vienintelis Vakarų Lietuvos regione modernus Slaugos simuliacijos centras, kuris suteikia galimybių ugdyti ne tik šiandienos ligoninėje reikiamus įgūdžius, bet jau dabar padeda ruoštis netolimai ateičiai, kai sveikatos priežiūros sistema bus pilnai skaitmenizuota“, – tvirtino Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto dekanė dr. Asta Mažionienė.

Atkartoja realias gyvybines funkcijas

Slaugos simuliacijos centre esamiems ir būsimiems sveikatos priežiūros specialistams sudaromos sąlygos tobulinti praktinius įgūdžius, modeliuojant įvairias sudėtingas klinikines situacijas ir vengiant rizikos padaryti slaugos klaidų. Centre pacientus imituoja simuliaciniai manekenai „Smart Stat” ir atskiras kūno dalis imituojantys muliažai.

Išmanūs manekenai imituoja realias pacientų gyvybines funkcijas bei parametrus pagal kiekvieną simuliacinį scenarijų. Manekenai kvėpuoja, jų akys reaguoja į šviesą, jiems tinsta liežuvis, mėlynuoja lūpos ir nagai, juose integruotos širdies ir plaučių veiklos funkcijos, užčiuopiami pulso ir arterijų taškai, sklinda balso, vėmimo garsai ir kt. Visa tai padeda įsijausti į realią situaciją ir greitai reaguoti į tariamos ligos simptomus. Centre studentai susiduria su kasdieniais ligoninės iššūkiais, tik yra apsaugomi nuo pasekmių.

„Centre esantys manekenai ir kompiuterinė įranga sujungti į vieną tinklą. Dėstytojas studentams gali skirti netikėtas užduotis, pvz. studentas staiga pamato, kad jo pacientui stoja kvėpavimas, krenta kraujo spaudimas, kad jis miršta ir studentas turi greitai priimti teisingą sprendimą, kaip gelbėti pacientą.

Šitokios mokymo sąlygos studentų mąstyme konstruoja skubios medicinos pagalbos algoritmus, moko ekstremaliose situacijose priimti gyvybei išsaugoti reikalingus sprendimus, lavina kritinį mąstymą“, – apie naujas studijų proceso galimybes pasakojo dekanė dr. A.Mažionienė.

Sumontuota ir gaivinimo įranga

Simuliacijos centro patalpos atkartoja realias ligoninės sąlygas. Centre įrengtos rankų higienos stotelės, deguonies koncentratoriai bei chirurginių skysčių atsiurbėjai, tirpalų šildytuvai, infuzinės bei enterinio maitinimo pompos, videolaringoskopai. Be centro pasididžiavimo – „Smart Stat” manekenų, būtina paminėti ir gaivinimo priemones bei krūtinės ląstos paspaudimo sistemą LUCAS, kuri apima pažangias gyvybės gelbėjimo technologijas ir praplečia medicininę pagalbą, sumažina paciento transportavimo riziką, palaikydama krūtinės suspaudimą transportavimo metu.

Slaugos simuliacijos centro įranga nuolat atnaujinama, pildoma naujomis slaugos ir medicininėmis priemonėmis. Centras leidžia sparčiau integruoti ir plėtoti ne tik pažangių inovatyvių sveikatos technologijų žinias, bet ir sudaro galimybes tobulinti skaitmenines kompetencijas, plėtoti taikomąją mokslo veiklą.

Netrukus slaugos simuliacijos centrą ketinama papildyti ir specialiais jutikliais, su kuriais siejamas ateities proveržis medicinoje. Šie jutikliai segami prie pacientų, nuolat registruoja jų sveikatos būklę ir siunčia duomenis į sveikatos priežiūros specialistams prieinamą kompiuterinę įrangą.

Tikimasi, kad nauja mokymo bazė bus sėkmingai naudojama ir suaugusiųjų kompetencijų tobulinimui. Joje kvalifikaciją galės kelti regiono sveikatos priežiūros specialistai – slaugytojai, gydytojai, paramedikai, skubiosios medicinos pagalbos paramedikai, taip pat skubiosios medicinos pagalbos besimokantys kariai.

Pradės rengti ir akušerius

Klaipėdos valstybinėje kolegijoje profesinio bakalauro diplomus kasmet įgyja apie šimtas bendrosios praktikos slaugytojų. Jau ateinantį rudenį Klaipėdos valstybinė kolegija planuoja naujos sveikatos mokslų studijų programos – akušerijos – startą.

Akušerijos specialistų poreikio tyrimo duomenys parodė, jog (59,7 proc.) tyrime dalyvavusių sveikatos priežiūros įstaigų atstovų teigimu, akušerių poreikis regione neabejotinai aktualus. Didžioji dalis apklausoje dalyvavusių įstaigų atstovų (59,7 proc.) prognozuoja akušerių trūkumą regione iki 2030 m.

Tikimasi, kad šitokiu būdu pavyks užpildyti trūkstamas akušerių darbo vietas Vakarų Lietuvos regione. Skaičiuojama, kad akušerių poreikis nuolat didės ir didžiuosiuose miestuose dėl šiuo metu dirbančių senyvo akušerių amžiaus ir migracijos.

Klaipėdos valstybinė kolegijoje slaugytojų rengimo ištakos siekia 1934 m., o nuo 1945 metų iki 2000 metų Klaipėdos medicinos mokykloje (dabar – Klaipėdos valstybinėje kolegijoje) buvo rengiamos akušerės.

 

Paskutinis atnaujinimas: 2022-03-31
Spausdinimo versija